Výpočet úroku půjčky
Jak vypočítat úrok
Pokud se rozhodneme pro půjčku, hraje pro nás velkou roli fakt, kolik v konečné fázi přeplatíme, tedy jakou částku si od nás bude banka nebo nebankovní instituce za poskytnutí půjčky či úvěru účtovat. Výše úroku většinou ovlivní výběr produktu, pro který se rozhodneme. Podle čeho je ale úrok stanovován? A uvádí banka nebo nebankovní instituce opravdu správná procenta, nebo se jedná o klamavou reklamu?
Úroková sazba
Výše úroků se vyjadřuje úrokovou sazbou, která je udávána v procentech. U většiny úvěrů se setkáme s roční úrokovou sazbou, označovanou jako p. a., nebo měsíční úrokovou sazbou, která se značí jako p. m.
V České republice se pro výpočet úrokové sazby používá princip 30/360, který počítá s tím, že rok má 360 dnů a každý měsíc pak přesně 30 dní. V tomto případě pak tedy platí, že měsíce, které mají 31 dnů, mají jeden den jako neúročený, a naopak únor má úročen o jeden nebo dva dny navíc.
Od kdy se počítá úrok
První den pro započetí počítání úroku je den, kdy byly peníze připsány na účet osoby, která si je půjčila. Jeho výpočet je pak ukončen předchozí den před připsáním poslední splátky na vrub poskytovatele půjčky nebo úvěru.
Jak vypočítat úrok
Úroky se počítají z jistiny, tedy zůstatku na účtu v aktuálním dni. Jistina se pak vynásobí úrokovou sazbou – v případě, že je úroková sazba 2%, vynásobí se jistina dvěma. Tato částka se pak ještě vynásobí počtem kalendářních dní, kdy byl daný zůstatek na účtu.
Takto získanou částku pak vydělte číslem 36000 (360 x 100), což znamená, že byla použita metoda 30/360.
Pokud vám přijde počítání úroku složité, můžete využít nejrůznějších internetových kalkulaček úroků, nebo si nechat přepočítat úrok vaším finančním poradcem.
NAPIŠTE NÁM VAŠI ZKUŠENOST S TOUTO PŮJČKOU DO KOMENTÁŘE NÍŽE!