Žaloba a neplacení půjčky
Žaloba na neplacenou půjčky
Jestliže jste se ocitli v dluhové spirále, pravděpodobně nejste schopni zaplatit svoje dluhy včas. Z toho může vzniknout nepříjemná situace. Když totiž nezaplatíte nebo se s věřitelem nedohodnete na splátkovém kalendáři, zřejmě mu dojde trpělivost a vše dá k soudu.
Soudní řízení a exekuce
Soudní řízení je vlastně takovým předstupněm tolik obávané exekuce. Aby mohla exekuce proběhnout, musí mít věřitel k dispozici exekuční titul. Ten vychází z exekučního řízení, které schválil příslušný soud.
Pokud má poskytovatel půjčky exekuční titul, přichází řada na exekutora a další související kroky. Vše tedy může skončit zabavením majetku dlužníka, pokud nějaký má.
Občan jako věřitel
Samozřejmě se stává, že i občan může někomu půjčit peníze. Nejčastěji se půjčuje mezi rodinnými příslušníky a známými. Přesto ani to neznamená žádnou jistotu, že vám dlužník peníze vrátí.
Na tomto místě si mnoho lidí myslí, že něco vyřeší trestní oznámení. Tento velký omyl sice může dlužníka vystrašit, ale peníze vám to nevrátí. I občan totiž musí podat žalobu na nezaplacenou půjčku a doufat, že bude schválena. Další víru musí mít v to, že během následujícího exekučního řízení bude mít dlužník dost majetku, aby uspokojil jeho pohledávku.
Co je k žalobě potřeba
Vedle správně sepsaného návrhu je nutné doložit všechny potřebné dokumenty. Tedy smlouvu o výpůjčce, upomínky, vzájemnou korespondenci, případné částečné splátky a jiné informace. To všechno soud potřebuje, aby mohl o žalobě správně rozhodnout. Bez potřebných dokumentů hrozí, že by byla žaloba odmítnuta jako neoprávněná nebo pro nedostatek důkazů.
Jestliže se dostanete do situace, kdy vám hrozí soudní žaloba nebo ji naopak sami chcete podat, nepodceňte to. Vždy se vyplatí minimálně odborná konzultace s právníkem. Ještě lepší cestou může být využití služeb právního zástupce. Ovšem obě varianty vás budou něco stát, jelikož právní služby nejsou zadarmo.
26 Listopad 2016, 19.47
zatim nevim